Aktualności Drukuj Email

Kochani Przyjaciele Zlotów Filozoficznych i pisma

„Colloquia Communia”!

W oparciu o materiały przygotowane na Zlot Filozoficzny w Wiatrakowie, który odbył się w dniach 22 - 23 października 2016. , zamierzamy zredagować  i  opublikować Jubileuszowy - setny numer „Colloquia Communia” . Poniżej publikuję tytuły artykułów zgłoszonych i w części, ( podkreślone )  zaprezentowanych podczas minionego zlotu. W imieniu Kolegium Redakcyjnego  serdecznie zapraszam wszystkich chętnych i zainteresowanych, do składania – oprócz już zgłoszonych - własnych artykułów pod hasłem „Przyjaźń, nieprzyjaźń, wrogość”.

 Termin składania materiałów – 1 grudnia 2016 roku, objętość – do około 15 stron.

1.Ewa Kościuszko,  O prawdzie w etyce

2.Stefan Symotiuk, Czy można być przyjacielem samego siebie?

3.Iwona Zakrzewska, Ogniki przyjaźni

4.Maciej Wodziński, Pokuta  przyjaźni, czyli przyjaźń z perspektywy wroga

5.Kazimierz Kondrat, O niedoskonałościach  w przyjaźni i granicach odporności na nieprzyjaźń

6.Anna Żeligowska, Przyjaźń do własnego ciała

7.Jadwiga Mizińska, Prawdziwe Imię Własne. 

8.Robert Szymański: Syk węża w malinowym chruśniaku.

9.Jacek Zalewski, Przyjaźń od pierwszego wejrzenia

10. Iwona Siedlaczek, Przyjaźń i nieprzyjaźń wśród artystów

11. Ewa Hyża,  Posthumanistyczny Inny nowego materializmu.

12.  Małgorzata Kowalewska, (Prawie) wszystkie podstępy miłości.

13. Tadeusz Szkołut, Iny, obcy, wróg w dyskursie publicznym. Polskie konteksty.

Bardzo proszę autorów  o akceptację  przedstawionych wyżej tytułów, oraz o nadsyłanie wszelkich uwag na ten temat.

                                                                          Z przyjaźnią

26. 10. 2016 r.                                                                  Jadwiga Mizińska

 ****

 zaproszenie J Duda 03

                                                                       Czytaj o autorze        Przeczytaj recenzję

                                                                                      Obejrzyj galerię

 

 

**********

             DNIA 01 WRZEŚNIA 2014 r. ODESZŁA Z NASZEGO GRONA                                                 prof. dr hab.  GRAŻYNA ŻURKOWSKA.

Filozof, pedagog, a przede wszystkim wspaniały CZŁOWIEK.

Ceremonia pogrzebowa odbędzie sie dnia 08 września br. o godz. 1030 na cmentarzu w Opolu Lubelskim.

Czytaj: o Grażynie Żurkowskiej - wspomnienie

******

 

***

Zaproszenie w gościnę do Księgi Przyjaciół

 

 

***

INAUGURACJA DZIAŁALNOŚCI

KLUBU NIEPRZECZYTANEJ I NIENAPISANEJ KSIĄŻKI

Człowiek żyje pośród Ksiąg. Dawniej uczeni usiłowali odczytać Księgę Natury,  zaś Filozofowie i Artyści tworzyć  Księgę Kultury.

W ten sposób została utworzona Wielka Biblioteka. Uczestnictwo w Kulturze – to odczytywanie i wnikanie w księgi już  stojące na jej pólkach oraz dostawienie na nich – własnych.

Klub Nie przeczytanej i Nie napisanej Książki pragnie gromadzić te osoby, które chcą  dogłębniej zrozumieć świat, w jakim żyją oraz  siebie samego na jego tle.  W tym celu starają się poznawać  obrazy ludzkich losów zawarte w już napisanych książkach, aby porównać z nimi swój własny i spróbować go opowiedzieć sobie i innym.  W ten sposób można doszukiwać się wspólnoty ludzkiego doświadczenia, mimo dzielących nas różnic. Jak też przezwyciężać poczucie osamotnienia, natrafiając na  duchowe pokrewieństwa.

Powołując KNiNK przy Uniwersytecie Marii Skłodowskiej – Curie zapraszamy do niego, oprócz Uczonych i Studentów, także  tych wszystkich, których nie zadowala lektura przelotnych newsów, a którzy maja potrzebę dzielenia się swoimi dziełami, lekturami, i przemyśleniami zarówno w formie naukowej, jak i beletrystycznej czy poetyckiej. Książką można się dzielić tak jak chlebem.

 

Serdecznie zapraszamy na pierwsze spotkanie Klubu

w dniu 21 marca 2013 roku o godz. 18.00 w Patio Sztuki ( Chatka Żaka), gdzie odbędzie się prezentacja esejów filozoficznych Profesora Stefana Symotiuka pt. „Stany ducha”. Prosimy zabrać ze sobą swoje ulubione lektury i przemyśleć propozycje następnych spotkań.\

 

Program Spotkanie Inauguracyjnego KNiNK:

 

1. Koncert kwartetu smyczkowego „Arcobaleno” w składzie: Katarzyna Józefczuk, Maksymilian Wosk, Małgorzata Krasowska, Weronika Kociuba.

 

2. Profesor Stefan Symotiuk, Esej filozoficzny jako model istnienia.

 

3. mgr Iwona Siedlaczek, Czytanie i przetreszczanie książek według Profesora Andrzeja Nowickiego.

 

4. mgr Iwona Zakrzewska, Stefana Symotiuka ”Stany ducha” subiektywnie odczytane.

5. Prezentacja swoich  „lektur spod poduszki” przez Gości.

 

6, Dyskusja i zgłaszanie pomysłów do realizacji w KNiNK.

 

7. Smakowanie wypieków domowych.

 

6. Rozmowy, pogawędki, pogwarki.

 

 

 

Bardzo zachęcamy do pojawienia się wraz z Rodzinami, Przyjaciółmi i Znajomymi

W imieniu Samozwańczej  Rady Klubu

 

Jadwiga Mizińska

Misia Gos

Iza Jarzyńska

Lublin, 10 marca 2012 r

 

 

 

***

 

24 listopada 2012

Zamiast polemiki na Facebooku

 

Bieszczady kojarzą mi się ze studencką młodością, najpierw z rajdami, a następnie z corocznymi wakacyjnymi wyjazdami, w ulubione miejsce nad Wołosatym, gdzie wraz z przyjaciółmi mieliśmy stała bazę. Pociągało nas, jak wszystkich, ich dzikie i nieujarzmione piękno, oraz to, ze były niczyje. Nie sprywatyzowane, nie zawłaszczone – wolne. Można było prawie wszędzie rozbić namiot i udać się na wędrówkę w dowolnym kierunku. Już wtedy były owiane legendą, a właściwie  – dwiema. Jedną ponurą i groźną, związaną z akcja „Wisła” ( AK można było nadać imię tej rzeki czemuś, co potem J. Gerhard nazwał „Łunami w Bieszczadach”). Druga legenda tworzyła się na naszych oczach – legenda pierwszych dobrowolnych osadników, symbolizowanych przez osobą Victoriniego, a potem przez Lutka Pińczuka, Jędrka Połoninę, bywalca naszego lubelskiego mieszkania, który się właśnie, wraz z zoną, Grażynką, osadził w Orelcu. Za gościnę Połonina wypłacał się nam swoimi rzeźbami.

Podczas kilkunastoletniej przerwy, dowiadywałam się o Bieszczadach z książek i czasopism, których pojawiało się coraz więcej. Urzekły mnie zwłaszcza książki Andrzeja Potockiego - poznałam je chyba wszystkie. Cieszyło mnie, ze znalazł się ktoś, kto ma znakomity „słuch na Bieszczady” i para się opowiadaniem o nich czytelnikom z całej Polski. Niedawno poznałam i zaprzyjaźniłam się z Jano – Janem Dareckim, zachwycając się jego albumami, fotograficznymi opowieściami o przyrodzie i ludziach, zaludniających Bieszczady.

Byłam przekonana, że obydwaj Panowie pracują w jednym i tym samym kierunku, mając na uwadze popularyzacje i ochronę niepowtarzalnej urody tego skrawka ziemi -„planety ludzi”, jak ją nazwał znakomity pisarz,  A., Saint Exypery.( autor także „Małego Księcia”).

Z niedowierzaniem i przykrością dowiedziałam się, że pan red, Andrzej Potocki wytoczył przeciwko panu Jano- Janowi Dareckiemu  bolesne i raniące  zarzuty, i to nie typy ad rem tylko ad personam. W oczach filozofa i logika – to  grzech  ciężki.

Ten przykry, wręcz żałosny, incydent zapewne kryje jakieś inne pretensje i  urazy pana Potockiego. Nie ma jednak tego złego, co by nie wyszło na dobre. Polemika na internetowych forach, dotąd prowadzona w bardzo emocjonalnym tonie, może się z czasem przekształcić w rzeczową i szlachetną dyskusje o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości Bieszczad. Taką, w której zostaną przedstawione różne racje, punkty widzenia i aspekty tego wspólnego dobra, jakimi są Bieszczady nie tylko dla ich mieszkańców, wyrażam nadzieję, ze tak się stanie. Proponuję od np. zastanowienie się nad „słownikiem bieszczadzkim”, poczynając od rozważenia sensu wyrażeń „Bieszczady”, „bieszczadzkie dziady”, „zakapiory”, „leśni ludzie”, a także „pustelnicy” czy „mistycy”. Namawiam dziennikarzy zajmujących się tą problematyką do stworzenia i realizacji projektów w rodzaju „prehistoria i historia Bieszczad”, „biznes w Bieszczadach”, „Bieszczady a ekologia”, „prywatyzacja Bieszczad” itp.

Jeśli się to powiedzie, wówczas przykrości spowodowane pierwszą, namiętną fazą zatargu wszystkim nam się zrekompensują i opłacą.

Z taką myślą i życzeniem ośmielam się zabrać w tej sprawie głos, pisząc  list otwarty do redaktora Potockiego.

Jadwiga Mizińska

                                                  Czytaj List

 

 

 

Ludzka Rodzina - To tytuł ksiazki która nakładem wydawnictwa "MADO" ukazała się w styczniu 2012 r.  ZAPRASZAM

W minionym tygodniu, 28 października 2011r., w lubelskiej Chatce Żaka razem z prof. Stefanem Symotiukiem zaprezentowaliśmy kolejne swoje publikacje.  - "Od Cudu"  to tytuł mojej najnowszej książki, wydanej w serii Częstochowskiej Biblioteczki Poetów i Prozaików.

Prof. Symotiuk - jest autorem zbioru esejów, pod wspólnym tytułem: Stany Ducha.

 


 

 


 

O Losie i Niepewności rozmawiali uczestnicy  Zlotu Filozoficznego, ktory odbył się 21i 22 maja w Piotrawinie.

 

Co pozostaje po Powodzi?

 Pantha rei - wszystko płynie.

Czy naprawdę wszystko?

I czy na pewno płynie?

I : dokąd  płynie?

I: kto za tym stoi